Szczęśliwi nowi nabywcy

Lighthouse Center® Poland, 13 grudnia 2014

Począwszy od 2011 r. Polskie Towarzystwo Holozoficzne organizuje co roku zbiórki odzieży, naczyń kuchennych, zabawek, pościeli i innych przedmiotów codziennego użytku dla mieszkańców Pobiednej, a czasami również dla ludzi z sąsiednich wiosek. Wysokie bezrobocie jest przyczyną tego, że wiele osób nie posiada wystarczających środków finansowych na zakup odpowiednich ubrań czy wyposażenia domu.

Po rozmowie z Sołtysem wsi, panią Anną Hałas, dowiedzieliśmy się, że w tym roku najbardziej potrzebna będzie zimowa odzież dla dzieci i dorosłych, jak również wszelkie inne ubrania, zabawki oraz przybory szkolne i toaletowe. PTH zorganizowało zbiórki tychże artykułów w kilku miastach w Niemczech i Austrii. Dzięki wysiłkom i hojności wszystkich darczyńców, przywieziono do Pobiednej aż 72 metry sześcienne potrzebnych rzeczy.

Zebrane przedmioty zostały zgromadzone w budynku gospodarczym, przy czym posegregowanie ich zajęło aż kilka dni.

Na dwa dni przed rozpoczęciem dystrybucji, wolontariusze z LCP zabrali się za rozpakowywanie kartonów i rozłożenie ich zawartości w miejscowej sali gimnastycznej. Mieszkańcy Pobiednej chętnie pomagali, co świadczy o tym, że działalność PTH jest doceniana i ludzie chcą uczestniczyć w działaniach na rzecz lokalnej społeczności.

Rozmieszczenie całej tej odzieży i innych przedmiotów w sali gimnastycznej okazało się nie lada wyzwaniem. Po dokładnym namyśle i kilku zmianach, udało się wszystko pomieścić. Kurtki, które nie zmieściły się na wieszakach, rozłożono na stołach od tenisa, również podarowanych jakiś czas temu przez PTH.

W końcu wszystko było gotowe przed wielkim otwarciem!

Ponad 100 osób przybyło w poszukiwaniu ciepłej odzieży i innych przydatnych przedmiotów. Kolejne torby napełniały się przedmiotami i wędrowały do domów swoich nowych szczęśliwych nabywców.

Gdy wszyscy już rozeszli się do domów, pozostała jeszcze piąta część wszystkich rzeczy. Razem z panią Sołtys zdecydowaliśmy zawieźć je na drugi dzień do sąsiedniej wsi Świecie.

The Pobiedna Website has published an article about the event. Read article here (English translation coming soon).